Top

اطلاعات فنی خودرو

 • 1

 • تفاوت گیربکس CVT و AMT چیست؟ تیپ ترونیک چیست؟

  تفاوت گیربکس CVT و AMT چیست؟ تیپ ترونیک چیست؟

  حتما در بسیاری از طرح های فروش خودروها یا در مشخصات آن نام جعبه دنده CVT یا AMT را دیده اید ولی آیا تفاوت گیربکس CVT و AMT را می دانید؟! در این مقاله سعی شده است این دو نوع جعبه دنده به زبان ساده توضیح داده شود.


  ادامه مطلب

 • نحوه کار و عملکرد سیستم EBD خودرو

  نحوه کار و عملکرد سیستم EBD خودرو

  امروزه خودروهای جدید داری سیستمی علاوه بر ABS سیستمی کمکی ترمز به نام EBD دارد که نحوه کار و عملکرد سیستم EBD خودرو را میخواهیم مورد بررسی قرار داده و به شرح ذیل توضیح خواهیم داد.


  ادامه مطلب

 • سیستم ESP خودرو و عملکرد آن

  سیستم ESP خودرو و عملکرد آن

  سیستم ESP خودرو یکی از سیستم های ایمنی در خودروهای امروزی است که مخصوصا در زمان شتاب گیری خودرو موجب عدم لغزش و یا عدم کنترل خودرو توسط راننده می شود که در ذیل به توضیح عملکرد این سیستم در خودرو خواهیم پرداخت.


  ادامه مطلب

 • مزایای سیستم TCS خودرو (سیستم کنترل کشش)

  مزایای سیستم TCS خودرو (سیستم کنترل کشش)

  سیستم کنترل کشش (Traction Control System) در هنگام بررسی های خودرو با عنوان (TCS) نشان داده می شوند که یکی از مهم ترین سیستم های ایمنی در خودروهای امروزی می باشد که دارای مزایای خود و باعث امنیت بالا و بیشتر رانندگی و سرنشینان خواهد شد که در ذیل به توصیف آن خواهیم پرداخت.


  ادامه مطلب

 • تفاوت آرایش خطی و خورجینی در موتور خودرو

  تفاوت آرایش خطی و خورجینی در موتور خودرو

  یک خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است اما دو بخش از خودرو‌ها همواره مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند طراحی بدنه و طراحی موتور خودرو دو بخش مهم در عملکرد خودرو به حساب می‌آیند.


  ادامه مطلب

 • سنسور باران در خودروها چگونه عمل می‌کند؟

  سنسور باران در خودروها چگونه عمل می‌کند؟

  عملکرد سنسور باران مانند سنسورهای دیگر در خودرو است. با این تفاوت که این سنسور به گونه ای عمل می‌کند که در زمان بارندگی یا خیس شدن شیشه ی جلوی خودرو , وجود مایعات روی شیشه را تشخیص می‌دهد و یا ارسال اطلاعات تعریف شده ECU را با خبر می‌کند.


  ادامه مطلب

 • بایدها و نبایدهای رفتار با جعبه دنده CVT

  بایدها و نبایدهای رفتار با جعبه دنده CVT

   انتقادهای زیادی به جعبه دنده CVT یا ضریب متغیر وارد است و خودروهای مجهز به این گیرباکس معمولا طرفدار زیادی ندارند.  اما واقعیت این است که این جعبه‌دنده‌ها مانند هر سیستمی، نقات قوت ضعف خاص خودشان را دارند و باید بدانید با آن ها چگونه رفتار کنید.


  ادامه مطلب